Cep telefonu mu akıllı telefon mu? işte yeni raporlar!

Yakın zamanlarda Counterpoint tarafından yayınlanan yeni telefon pazarı raporları, bazı noktalarda şaşırtırıcı veriler sunuyor. Eski nesil standart telefonlar (akıllı olmayanlar da diyebiliriz) son dört çeyrekte satış oranlarını arttırırken, akıllı telefonlarda ise düşüşler söz konusu. Bunların nedenleri pek çok şekilde tartışılabilir. Cep telefonu mu akıllı telefon mu, işte yeni yayınlanan raporlar!

Cep telefonu mu akıllı telefon mu, nerede hangisi seçiliyor?

Hemen alt tarafta görebileceğiniz pasta payı grafiği, aslında durumu bir miktar açıklıyor diyebiliriz. Gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkeler, eski nesil telefonların en çok satış ve kullanım oranlarına sahip olduğu yerler. Asya bölgesi, tüm grafiğin yarısından fazlasını oluşturuyor. Bu da üreticiler açısından bu bölgenin önemini vurgulamaya yetiyor.

Counterpoint, eski nesil cep telefonlarının hala rağbet görmesini iki sebebe bağladı. Bunlardan birisi uzun pil ömrü iken, bir diğeri ise kullanıcı tabanından kaynaklı. Afrika ülkeleri başta olmak üzere, elektriğin hala yoğun bir sorun olarak yaşandığı yerler bulunmakta. Bunun dışında batarya nedeninden dolayı, bu cihazların yedek telefon olarak kullanımı da yoğun şekilde sürdürülmekte.

Akıllı telefonlara geçiş eğilimi ise, halen değişmiyor. Gelişmekte olan ülkelerde düşük alım gücü, akıllı telefon satışlarını etkileyen en önemli etkenlerden birisi. Bunu bir bakıma kendi ülkemiz için de düşünebiliriz. Aynı zamanda HMD‘nin dönüşü de, cep telefonlarına olan rağbeti arttıran unsurlardan. Yeni raporların tahminlerine göre cep telefonları, önümüzdeki beş sene içinde halen yoğun satışa da sahip olacak.

Kaynak: ShiftDelete

Bu Yazıyı Beğendin mi?

Ventureszone'da bulunan yazıları ve makalelerin kitleye daha iyi ulaşabilmesi adına bize bu yazı için geri bildirim verebilir misin?    

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle