Drone Londra Gatwick Havalimanı uçuşlarını durdurdu!

Drone Londra Gatwick Havalimanı uçuşlarını iptal ettirdi. Oldukça uzun bir süredir uçuşların durdurulduğu havalimanında 760 sefer ve 100.000’e yakın yolcu mağdur oldu.

Drone Londra Gatwick Havalimanı trafiğini alt üst etti!

İngiltere’nin en büyük ikinci havalimanı olan Gatwick Havalimanı, dün akşam saatlerinden bu yana ciddi bir drone krizi ile boğuşuyor. Yapılan açıklamalarda piste oldukça yakın konumda uçan iki adet drone görüldüğü belirtiliyor.

Pilotlar tarafından da doğrulanan bu bilgi ışığında seferber olan Sussex bölgesinin polis teşkilatı, olayda herhangi bir terör saldırısı ihtimalinin bulunmadığını açıkladı. Operatörüne yaklaşıldığında kaybolan drone için hava sahasının açılması gündeme geldiğinde yeniden ortaya çıktığı belirtildi.

Soruşturmayı yürüten Justin Burtenshaw ise yaptığı açıklamada bunun Gatwick Havalimanı işleyişini aksatmaya yönelik kasıtlı bir eylem olduğundan emin olduğunu ifade etti. Polisin çevredekilere zarar verebileceği düşüncesiyle vurmaktan çekindiği drone içinse DJI bölgeye araştırma için bir ekip gönderdiğini duyurdu.

Sivil havacılık yetkilikleri ise yaptıkları açıklamada söz konusu durumdan 760 seferin etkilendiğine yer verdi. Ayrıca yapılan açıklamada yaklaşık 11.000 kişinin havalimanında mahsur kaldığı belirtilirken toplamdaysa 100.000’e yakın yolcunun mağdur olduğunun tahmin edildiği söylendi.

17:00 Our runway remains out of operation with no flights arriving or departing. We’re sorry for the ongoing disruption to your travel plans and will update again here when we have more information. — Gatwick Airport LGW (@Gatwick_Airport) 20 Aralık 2018

Gatwick Havalimanı’na inemeyen uçakların Londra’daki Heathrow ve Luton havalimanlarının yanı sıra Manchester, Cardiff, Paris ve Amsterdam’a yönlendirildiği söylendi.

İngiltere yasalarında ise havalimanlarının bir kilometre yakınında drone uçurmak, 5 yıla kadar hapis cezasıyla yer alıyor.

Kaynak: ShiftDelete

Bu Yazıyı Beğendin mi?

Ventureszone'da bulunan yazıları ve makalelerin kitleye daha iyi ulaşabilmesi adına bize bu yazı için geri bildirim verebilir misin?    

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle