Gionee iflas ilan etti, şimdi ne olacak?

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Gionee iflas ilan etti. 2002 yılında kurulan şirket, geçtiğimiz zamanlar içerisinde pek çok başarılı modeli piyasaya sunmuş ve adından da sıkça söz ettirmişti. 3,000‘den fazla çalışana sahip şirketin iflası sonrası, Gionee marka cihaz sahipleri ‘şimdi ne olacak?’ sorusunu da sormaya başladı.

Şirket uzun süredir negatif seyrediyordu!

Shenzen‘de bir mahkeme, Gionee’nin iflas talebini kabul etti. Ancak, şirket halen geri dönüş yapma imkanına sahip. Bunun için çabalıyor dersek de yanlış olmaz. Şirket yeniden yapılanma ile ilgilenecek yeni danışmanları işe aldı. Kurucu Liu Lirong, şirketin borçlarını üç ila beş sene içinde ödeyebileceklerini ifade etti.

Ancak öte taraftan Gionee, 648 farklı alıcıya borçlu durumda. Bu borçların toplam tutarı yaklaşık üç milyar dolar. Bu borcun da yaklaşık yarısı bankalara ait. Ayrıca belirtilenlere göre, reklam ajanslarına da uzun süredir ödeme yapılmamış. Şirketin kurucusu Liu, geçtiğimiz süreçlerde, kumar sırasında yaklaşık 144 milyon dolar para kaybetti. Bu kayıp sonrası, şirketin kendi içindeki tartışmalar ve borçlar da şiddetlendi.

Kurucu Liu, kumar sırasında şirketin parasını kullanmadığını söylüyor. Ancak şirketin fonlarını ödünç aldığını da itiraf ediyor. Küçük bir karşılaştırma yapmak isterseniz, şirketin 2013 ve 2015 yılları arasında aylık kaybı yaklaşık 14 milyon dolar. Son yıllarda bu kayıp yaklaşık ikiye katlanmış durumdaydı.

Kaynak: ShiftDelete

Bu Yazıyı Beğendin mi?

Ventureszone'da bulunan yazıları ve makalelerin kitleye daha iyi ulaşabilmesi adına bize bu yazı için geri bildirim verebilir misin?    

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle