Her girişimcinin mutlaka izlemesi gereken 9 video

Sadece biraz zaman ayır. Gerçekten güçlü bir video, hayatını veya işinin gidişatını değiştirebilecek kadar etkili olabilir.

İlham verici eğitimler ve motivasyon için yapılan konuşmalar, eğer gerçekten iyi bir içeriğe sahipse son derece güçlüdür. Neden? Çünkü bize tanıdığımız, bildiğimiz, kabul ettiğimiz, düşündüğümüz, umduğumuz, korktuğumuz, inandığımız ve bekli de hayatımızın gerçekleri olarak benimsediğimiz duyguları hatırlatır. Bu gibi durumlarda aslında düşündüklerimizde yalnız olmadığımızı hissederiz, cesaretlenir ve rüyalarımızı gerçekleştirmek için  harekete geçme etkisine kapılırız.

Senin için ateşleme etkisi olan bazı videoları burada toparladık. Umarız bir sonraki önemli adımın için biraz olsun ilham kaynağı olur.

1-  Son Ders

Dr. Randy Pausch bu ilham verici ve güçlü konuşmayı yaparken ölümcül bir durumdaydı ve yaşayabileceği sadece birkaç ayı kalmıştı. Çocuklarına bir miras olarak bırakabileceği tek şeyin en iyi yapabileceği şey olan bir konuşma olabileceğini düşünerek bu semineri hazırladı. Bu konuşma ölümle ilgili değil; aksine nasıl yaşaman gerektiğiyle ilgili.

Favori alıntı: “Şikayet etme daha sıkı çalış. Limitli zamanını ve eforunu şikayet ederek geçirmek ya da zorlu oyunu oynayarak başarıyı yakalamak senin elinde.”

2-  Kırılganlığın Gücü

Brene Brown insandaki yakınlık duygusu üzerinde çalışıyor – empati, ait olma, sevme yeteneklerimiz. Brene; TEDxHouston’daki bu etkileyici, eğlenceli konuşmada, araştırmasından derin bir içgörüyü paylaşıyor, kendini tanımaya ve böylece insanlığı tanımaya onu iten kişisel arayışını komik ve dokunaklı bir şekilde aktarıyor. Bu her bir girişimcinin master yapması gereken bir konu.

Favori söz: “Kuvvetli liyakat, sevgi ve bağlılık hislerine sahip olan insanlar ile bunlar için çabalayan insanları birbirinden ayıran tek bir değişken vardır. O da; güçlü bir sevgi ve bağlılık duygusu olan insanların sevgi ve aidiyeti hak ettiklerine inanmalarıdır”

3- İçe Dönüklerin Gücü
[ted id=1377]

Sosyal olmanın ve dışa dönüklüğün her şeyden önemli olduğu bir kültürde, içe dönük olmak zor, hatta utanç verici olabilir. Ancak, Susan Cain bu tutkulu konuşmada, içe dönüklerin dünyaya olağanüstü yeteneklerini göstermeleri gerektiğini ve cesaretlendirilip takdir edilmeleri gerektiğini savunuyor.
Favori söz: “Psikologlar yaratıcı insanların hayatlarına baktıklarında, ileri gitme ve fikir alışverişinde gayet iyi olduklarını, ancak ciddi derecede içe kapanıklık gözlemlemektedirler. Bunun nedeni ise yalnızlığın yaratıcılığın elzem maddesi olmasıdır.”
4- Şaşırtıcı Motivasyon Bilimi
[ted id=618]

Eğer, performans için teşvik ve diğer geleneksel ödüllendirme yöntemlerini kullanıyorsan, tamamen yanlış yapıyor olabilirsin. Kayda değer bir yazar ve Beyaz Saray eski baş konuşma yazarlarından kariyer analisti Dan Pink, sosyal bilimcilerin bildiği ama yöneticilerin bilmediği bir gerçekten yola çıkarak motivasyon bilmecesini inceliyor: Geleneksel ödüller düşündüğümüz kadar etkili değildir.

Favori söz: “Birçok işletme çalışmıyor. Bu bir hissiyat ya da bir felsefe değil, bu bir gerçek. Teşvik düşünmeyi donuklaştırır ve yaratıcılığı engeller .”

5- Mükemmel liderler bir harekete nasıl ilham verirler?
[ted id=848]
Simon Sinek’in altın çember ve sorusu “Niçin” ile başlayan basit fakat güçlü bir ilham verici liderlik modeli var. Bu modeli ‘Apple’, ‘Martin Luther King’, ve ‘Wright’ Kardeşleri örneklerine dahil ederek sunuyor. Sinek konuşmasında insanlara inandığı şeyleri satmak, inandığı şeye başkalarını inandırmak ve bunun için ise neden buna inandığını gösterebilmenin amaç olduğunu vurguluyor.
Favori söz: “İnsanlar sizin ‘Ne’ sattığınızı değil, ‘Neden’ yaptığınızı satın alırlar”
6-  Vucüt diliniz benliğinizi şekillendiriyor.in benliğini şekillendiriyor.
[ted id=1569]

Vücut dili başkalarının bizi nasıl gördüğünü etkilemekle birlikte, bizim kendimizi nasıl gördüğümüzü de değiştirebilir. Harvard Business’da öğretim üyesi olan Sosyal psikolog Amy Cuddy, kişiye güç veren duruşları göstererek; insanın kendinden emin olmadığı durumlarda bile kendinden emin şekilde duruş sağlamak ile bunu tersine çevirebileceğinizi , nasıl bir duruş ile beyninize testesteron veya kortizol seviyelerinizi değiştirmesi için yönlendirme yapabileceğinizi anlatıyor; başarı ve gelecek için bir duruşun nasıl önemli bir etki sağlayabileceğini açıklıyor. 
Favori söz: “Yalnızca yapana kadar değil, gerçekleştirene kadar taklit edin.”

7- Girişimcilerin En Çok Yaptığı 10 Hata


Guy Kawasaki, işini büyütürken muhtemelen yaşadığın veya yaşayacağın şaşırtıcı hataları ve kavram yanılgılarını bu videosunda girişimcilerle paylaşıyor.

Favori söz: Dışarında para almaya başladığınız anda, şirketinizin kontrolünü kaybedebilirsiniz. %51, kontrol ilüzyonudur.Bununla baş edemeyecekseniz dışarıdan yatırım almayın.

8- Satılmış En Muhteşem TED Konuşması
[ted id=1114]
ABD’nin sorgulayıcı karakterlerinden film yapımcısı Morgan Spurlock, toplumsal sorunları incelemek için kendini zor; hatta tehlikeli pozisyonlara yerleştirmiş. Esprili bir dil ve ısrarcı bir tavırla, sponsorluk hakkındaki filmini tamamen sponsorlar tarafından finanse etme amacıyla marka pazarlamasının gizli ama etkili dünyasına bir dalış yapıyor. (Evet, ayrıca bu konuşmanın isim hakları da bir sponsor tarafından satın alındı. Kim tarafından ve ne kadara mı? İzle, ve gör.)

Favori söz: “Çalışanlarınızı risklerden kaçınacak şekilde eğitirseniz, bu sayede aslında tüm şirketi ödüllerle sınanmaya hazırlarsınız. Hissettiğim şu ki, ilerlemek için gerekli olan şey insanları risk almaya cesaretlendirmektir.”

9- Sadece 10 Dakika Dikkatinizi Vermeniz Kafi
[ted id=1640]
En son ne zaman 10 dakikanı hiçbir şey yapmayarak geçirdin? Mesajlaşma yok, konuşma yok, hatta düşünmek bile? Dikkat uzmanı Andy Puddicombe şunu yapmanın dönüştürücü gücünü anlatıyor: “Dikkatli olarak ve anın tadını çıkararak zihni günde 10 dakika ferahlatmak.(Tütsüye veya garip pozisyonlarda oturmaya gerek kalmadan)”

Favori söz: “Giyisilerimiz ve arabamızla ilgilendiğimiz zaman kadar zihnimizle ilgilenmeye zaman ayırmıyoruz.”

 

Kaynak: Inc

 

Bu Yazıyı Beğendin mi?

Ventureszone'da bulunan yazıları ve makalelerin kitleye daha iyi ulaşabilmesi adına bize bu yazı için geri bildirim verebilir misin?    

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle