İlk Denemesinde Çuvallayan 7 Başarılı Girişimci

Biliyoruz ki başarısızlıkla başa çıkmak kolay değil hatta baya bir can sıkıcı, ancak başarılı bir yaşama sahip olmak için başarısızlığı tatmak kaçınılmaz.  Buradaki mantık şu: “Çuvalladığını kabul et, nerede hata yaptığını öğren ve asla pes etmeden devam et!.

İşte sana ilham vermesi için ilk denemesinde çuvallamış 7 başarılı girişimci:

Thomas Alva EdisonBiz onu ampulün mucidi olarak tanıyoruz ama henüz öğrencilik yıllarında öğretmenleri Edison hakkında “Bir şeyler öğrenmek için çok aptal.” yorumunu yapıyorlardı.

Thomas Alva Edison
“Henüz başarısız olmuş değilim. Sadece çalışmayan 10,000 yol buldum.” Edison.

[Tweet ” “Henüz başarısız olmuş değilim. Sadece çalışmayan 10,000 yol buldum.” #Edison.”]

Steve JobsBiz onu dahi pazarlamacı, mucit ve Apple’ın kurucu ortağı olarak tanıyoruz ama ilk zamanlarında kendi şirketi tarafından kaba tabirle şirketten şutlanmıştı.

Steve Jobs
“Bazen hayat başına bir tuğla ile vurur. İnancını kaybetme.” Steve Jobs

[Tweet ” “Bazen hayat başına bir tuğla ile vurur. İnancını kaybetme.” #SteveJobs”]

Jack Ma Biz onu Alibaba.com’un kurucu ortağı olarak tanıyoruz ama Jack’in ilk zamanlarında KFC’den iş alma hayali başarısız olmuştu.

Jack Ma - Alibaba
“Başarısız olmam önemli değil; en azından birilerine örnek olabilmişimdir. Ben başarısız olsam da, bir başkası başaracaktır. ” Jack Ma

[Tweet ” “Başarısız olmam önemli değil; en azından birilerine örnek olabilmişimdir. Ben başarısız olsam da, bir başkası başaracaktır. ” #JackMa”]

Harland David Sanders –  Biz onu KFC’nin yaratıcısı ve leziz kızarmış tavukların mucidi olarak tanıyoruz ama henüz yolun başında satış yapmak için gittiği 1000 restoran lezzetsiz olduğu gerekçesiyle tavuklarını geri çevirmişti.

Horland David Sanders - kfc
Şunu unutmamak gerekir ki her başarısızlık bir sonrakini daha iyi yapabilmek için bir atlama taşı olabilir.” HarlandSanders

[Tweet ” “Şunu unutmamak gerekir ki her başarısızlık bir sonrakini daha iyi yapabilmek için bir atlama taşı olabilir.”  #HarlandSanders”]

Walt Disney Biz onu Disney’in bulucusu ve Mickey Mouse’nin yaratıcısı olarak tanıyoruz ama ilk yıllarında çalıştığı yerden bir dergi editörü tarafından “Hayal gücü eksik ve iyi fikirleri yok” gerekçesiyle kovulmuştu.

Walt Disney
“Eğer hayal edebiliyorsan yapabilirsin demektir.” Walt Disney

[Tweet ” “Eğer hayal edebiliyorsan yapabilirsin demektir.”  #WaltDisney”]

Jan KoumBiz onu popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın kurucusu olarak tanıyoruz ama o vakti zamanında  Facebook tarafından reddedilmişti. (Herkes biliyor ama Whatsapp’’ı Facebook’un satın aldığını da tekrar belirtmeden edemeyeceğiz. )

Jan Koum
“Tek bir şey yapmak ve onu çok iyi yapmak istiyorum.“ Jan Koum

[Tweet ” “Tek bir şey yapmak ve onu çok iyi yapmak istiyorum.“ #JanKoum”]

Sara Blakely –  Biz onu SPANX ‘in kurucusu ve kendi çabasıyla milyoner olan en genç kadın girişimci olarak tanıyoruz ama o, bir avukat olmak için başladığı macerada iki defa hukuk okulunun testlerinden geçemedi ve başarısız oldu.

Sara Blakely
“Önemli olan hata yapmaya hazır olmak…” Sara Blakely

[Tweet ” “Önemli olan  hata yapmaya hazır olmak…”  #SaraBlakely”]

Kaynak:Nenonline

Bu Yazıyı Beğendin mi?

Ventureszone'da bulunan yazıları ve makalelerin kitleye daha iyi ulaşabilmesi adına bize bu yazı için geri bildirim verebilir misin?    

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle