Şekil değiştiren drone, hayat kurtaracak!

Zürih Üniversitesi’nden araştırmacılar, her türlü dar alana rahat girebilecek, şekil değiştiren drone geliştirdiler. Bu dronların amacı, insanların ulaşamadığı dar ve küçük yerlere ulaşarak, deprem ve yangın gibi durumlarda, afetin gerçekleştiği yerdeki insanları bulmayı kolaylaştırmak.

Günümüzde kurtarma görevlerinde dronelar kullanılır durumda. Ancak boyutlarından dolayı küçük bir açıklıktan geçemeyecek kadar büyükler.

Şekil Değiştiren Yeni Drone

Zürih Üniversitesi’nde geliştirilen yeni drone, şekil değiştirebilir yapıda olduğu için, diğer droneların giremediği yerlere de rahat bir şekilde girebilecek.

Örneğin dar bir giriş ile karşılaşıldığında, bir eksen boyunca dizilmiş kolları X şeklinden kapalı bir H şeklini alıyor. Eğer delik sıkı bir oval ise, engeli aşabilmek için tüm kollarını kendine doğru katlayarak bir mini drone şeklini alıyor.

Araştırmacılar, şekil değiştiren yeteneklerinin kuşların hareketinden ilham aldığını söylüyor. Ek olarak bu droneların casusluk görevi gibi, kötüye kullanımı için de bazı potansiyel fırsatları da mevcut.

Kaynak: ShiftDelete

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • chat
    Yorum Ekle