Teknolojide Bu Hafta Yaşananlar (23 – 27 Mart 2015 Özet)

Bu hafta (23 – 27 Mart 2015) teknolojide dikkat çeken gelişmeleri özet olarak sizin için toparladık.

facebook_cagri_1

Her yıl San Francisco’da düzenlediği ve önemli yenilikleri aktardığı F8 konferansı tamamlandı. Facebook, bir sosyal medya platformu olmaktan sıkılmış olacak ki istemediğiniz çağrıları engelleme kabiliyetine sahip yeni bir uygulamayla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. iOS tabanlı cihazlar buna izin vermiyor bu yüzden Android üzerinden testlere başlanmış.

facebook_embad

Bu arada Facebook sanırım YouTube’un tahtına da göz dikti. Artık Facebook’taki videolar embed koduyla paylaşılacak ve mecralar paylaşımlardan da para kazanabilecek.

Facebook Messenger’ı bir platform haline getiren yeni hizmetlerini de bu etkinlikte duyurdu .

Apple son tanıttığı Mac Pro ve Air versiyonları için Boot Camp’de Windows 7 için desteğini bırakıyor

tag-heuer

Lüks saat üreticisi İsviçreli Tag Heuer, Android akıllı saat için, Google ve Intel iş birliği yapmaya başladı.

amazon-drone-delivery-amazon-prime-

ABD Federal Havacılık Ajansından Geçtiğimiz hafta FAA’nın Amazon’a deneysel “uçabilir” sertifikası verdi. Hemen heyecanlanmamak gerek çünkü FAA’nın verdiği bu sertifikanın bir çok kısıtlaması bulunuyor. Öncelikle drone’lar 400 feet (122 metre) yüksekten daha fazla havalanamıyorlar. Ayrıca uçuş izinleri yalnızca “görüşü engellemeyen meteorolojik şartlar” için geçerli.

ebola_google

Üzerine litrelerce klor dökülse dahi çalışmaya devam eden bir tablet, Ebola hastaları ile uğraşan doktorlar için Google ve gönüllü uzmanlar tarafından geliştirildi.

Logo-Meerkat-648x400

Henüz ilk ayını doldurmadan, 110 bini mobilden ve 50 bini web’den olmak üzere toplam 160 bin kullanıcıyı geride bırakan Meerkat, Greylock Partners’tan 40 milyon dolar değerlemeyle 12 milyon dolar yatırım aldı

Philips’in akıllı ampulu hue için Apple Watch uygulaması için çalışmalara başladı.

Avrupa’da yoğun tacihler altında kalan Uber Araçları New York’ta sarı taksileri geçti

instagram-layoutu-kullanima-soktu

Tam bir yıldır Windows Phone uygulaması güncellemeyen Instagram Hyperlapse’ın ardından bu kez de fotoğraflara kesyap yapabildiğiniz yeni kolaj uygulaması LayOut’u Yayına aldı.

Microsofttan-dev-adim

Microsoft’un gelişmekte olan pazarlara yatırımı sonuç vermeye başladı. Microsoft, Hindistan Pazarında Tekrar İlk Beşe Girdi.
Bu arada Microsoft Türkiye Cihazlar Grubu başkanı Sertaç Şener Microsoft Lumia 640 ülkemizde 699 Türk Lirası, Lumia 640 XL ise 899 Türk Lirası fiyatla Nisan ayı içinde satışa sunulacağını medyaya bildirdi.

Otomotiv şirketi Ford, yollardaki hız limitlerini okuyabilen ve aracın fazla hızlı gitmemesi için yavaşlayabilen ikinci kuşak S-Max model otomobilini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Twitter Konum Bildirmek için Foursquare ile anlaşma sağladı.

Twitter demişken,Trollerden sıkılan twitter, “Twitter trolleri” olarak tanımladığı kötü niyetli kullanıcıları azaltmak, en azından yıldırmak adına “kalite filtresi”ni test aşamasına soktu.

Google’sız Android sürümü Cyanogen, 80 milyon dolar yatırım aldı.

windows-10-pago

Hali hazırda Google, Apple, Samsung derken Microsoft da mobil ödeme sistemleri sektörüne adım atmak için kolları sıvadı

facebook_onthisday

Facebook’un birkaç senedir çeşitli modellerle denediği mazide yolculuk servisi nihayet son halini aldı. On This Day olarak isimlendirilen servis, bahsi geçen gün üzerinde geçmişe giderek unutulan anıları göstermeye başladı.

Turkcell’in yeni CEO’su Kaan Terzioğlu oldu

Otomobil üreticisi Tesla, Model S’ye otonom sürüş özelliği yazılım güncellemesiyle kullanıma geçiriyor.

Görevimiz Tehlike 5 ilk trailer yayınlandı, Mission Impossible Rogue Nation filmi bu yaz gösterime giriyor.

Google Play gazetelik uygulamasını Türkiye için aktif hale getirdi.

twitter-_-periscope

Markeet 14 milyon yatırım aldığı arada, Gezi Eylemleri’inden Esinlenen, Twitter’ın Canlı Yayın Uygulaması Periscope Yayınlandı

Apple 4 inc’den vazgeçmek istemiyor ve İphone 6C yi bu sene sunabilir. 3 yeni iPhone ile çıkabileceği ve fiyatların da biraz aşağı çekileceği söylentiler arasında.

Airbnb_logo-304

Airbnb, 2016 Rio Olimpiyatları’na atletler ve seyirciler için 20 bin odalık yer sağlayacak.

Bu Yazıyı Beğendin mi?

Ventureszone'da bulunan yazıları ve makalelerin kitleye daha iyi ulaşabilmesi adına bize bu yazı için geri bildirim verebilir misin?    

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle