Disease Diagnostic Group, Bulaşıcı Hastalık Teşhisinde Devrim Yaratıyor

“Size sadece bir buzdolabı mıknatısı ve lazer işaretleyici ile yılda 1 milyon kişinin hayatını kurtarabileceğimizi söylesek?” Bu sözler Disease Diagnostic Group(DDG), kurucusu ve CEO’su John R. Lewandowski’ya ait.

Hastalıkların erken teşhisi ile yılda 1 milyon kişinin hayatını kurutabileceğini iddia eden Disease Diagnostic Group(DDG), bulaşıcı hastalıkları anında tespit eden RAM isminde bir cihaz geliştirdi. Bu cihaz manyeto-optik teknolojisini kullanarak bulaşıcı hastalıkların teşhis edilme şeklini değiştiriyor. Üstelik tekrar tekrar kullanılabilir, hijyenik, mekanik ve taşınabilir bir cihazdan bahsediyoruz…

DDG, düşük maliyetli geri kullanılabilir olan RAM cihazı ile hastalara ulaşarak birçok hastalığı ayırt etmeyi hedefliyor.

RAM cihazı şu şekilde çalışıyor. RAM’in içinde kanınızı yerleştireceğiniz mini bir alan bulunuyor. Parmağınızdan çok az bir kan damlasını kullan at şeklinde dizayn edilmiş hijyenik mini kuvete koyuyorsunuz ve küveti kapatarak çalkalıyorsunuz. Sonrasında RAM cihazında ilgili bölüme yerleştiriyorsunuz ve düğmeye basıyorsunuz. Herkesin kolaylıkla yapabileceği bu basit süreç sonrasında 40-50 saniye gibi bir sürede sonucunuz hazır.

Disease Diagnostic Group RAM

RAM cihazi

 

RAM’in taşınabilirliği ve kesin doğruluğu ile sempton vermeyen polülasyonda enfeksiyonun tespiti mümkün kılınıyor. Böylelikle hastalığın yayılmasının önüne geçilmiş olunuyor. DDG’nin RAM cihazı ile eskiden hasta teste giderken, artık test hastanın ayağına gidiyor. Böylelikle düşük maliyetlerle çok daha fazla hastaya teşhis konulmuş oluyor.

RAM Cihazi Prototipi

Manyeto-optik teknolojisini kullanan bu özel cihaz ile malarya(sıtma) tanısını 60 saniye içinde 1/10 maliyet avantajı ve mevcut yöntemlerin 100 katı algılama seviyesi ile tespit edilebiliyor.

[Tweet ” Disease Diagnostic Group, bulaşıcı hastalık teşhisinde devrim yaratıyor… #hastalık #teşhis”]

Disease Diagnostic Group, TechCrunch Disrupt Europe 2014’te finale kalan girişimler arasındaydı. DDG’nin TechCrunch Disrupt Europe’ta gerçekleştirdiği sunumu aşağıda izleyebilirsiniz:

 Disease Diagnostic Group  Disease Diagnostic Group  Disease Diagnostic Group  Disease Diagnostic Group  Disease Diagnostic Group

 Disease Diagnostic Group

Disease Diagnostic Group

Websitesini ziyaret et

Görsel Kaynak:TechCrunch

Bu Yazıyı Beğendin mi?

Ventureszone'da bulunan yazıları ve makalelerin kitleye daha iyi ulaşabilmesi adına bize bu yazı için geri bildirim verebilir misin?    

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle