Arguman.org: Argüman Analiz ve Haritalama Platformu

Eleştirel düşünmenin temeli argümanlardır. Değerlendirme bir argüman ve bu argümanın önermeleri, destekleyicileri, itirazları, çürütmeleri üzerinden yapılır.

arguman2

Argüman.org, argümanların birden çok kullanıcı tarafından tarafsız bir şekilde haritalanabildiği sosyal tartışma platformu. Örneğin bir kullanıcının “Bisiklet bir ulaşım aracıdır” şeklinde öne sürdüğü argüman sitenin diğer kullanıcıları tarafından “çünkü”, “ama”, “ancak” şeklinde destekleme veya çürütmeleri ile görsel olarak dallanıp budaklandırılarak tartışılıyor.

İstatistikler bölümüyle en katılımcı üyeler, en kalabalık argümanlar, en çok desteklenen ve en safsata önerileri listeleyebileceğiniz Argüman.org’da kullanıcıların önerileri ve bildirimleri görselleştirilerek sitenin blogunda yayınlanıyor.

Örneğin Safsata bildirimi istatistiklerinden yapılan görselleştirmeye bu blog yazısından, Seçim Dönemi Argümanları yazısına ise buradan ulaşabilirsiniz.

52d2iB8

Fatih Erikli‘nin kurucusu olduğu, GitHub üzerinde açık kaynak olarak Python programlama diliyle geliştirilen Argüman.org ayrıca chrome eklentisi ile argümanlara hızlı ulaşılmasına olanak sağlıyor.

[Tweet “Arguman.org: argüman analiz ve haritalama platformu. @argumananalizi”]

Websitesini ziyaret et

Bu Yazıyı Beğendin mi?

Ventureszone'da bulunan yazıları ve makalelerin kitleye daha iyi ulaşabilmesi adına bize bu yazı için geri bildirim verebilir misin?    

Yorumlar

Yorum ekle