MetaSozluk: Okur Odaklı ve Bilgiye Dayalı Semantik Sözlük

Aklımıza bilmediğimiz kelime takıldığında ya da bir konu hakkında bilgiye ihtiyaç duyduğumuzda neredeyse hepimiz hemen arama motorlarına sığınıp ilgili konu hakkında arama yapmaya başlıyoruz ya da popüler sözlüklerde doğru bilgiyi bulabilmek için sayfalarca süren bir gezintiye çıkıyoruz.

MetaSozluk’ün çıkış amacı, günümüz sözlüklerinde bulunan kullanılabilirlik sorunlarına çözüm getiren okur odaklı ve bilgiye dayalı yeni bir sözlük yapısı oluşturmak. Popüler sözlüklerin doğru bilgiyi vermek konusunda yetersiz olduğunu gören MetaSozluk, yazarların girdiği yazıları anlamsal gruplamalar ve mantıksal ilişkiler yaparak okuyucuların aranan kelimeyle ilgili doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak amacında.

metasozluk_ekran

MetaSozluk’de yazar odaklı olmaktan daha çok okur odaklı bir sözlük olma amacında, ama bunun yanında sisteme kayıt olan herkes yazar olma yetkinliğine sahip. Mevcutta bulunan diğer sözlükler gibi MetaSozluk de bir çaylak yazarlık yapısını benimsemiş. Meta sözlüğe kayıt formunu doldurup e-posta üzerinden aktivasyon aldıktan sonra 10 girdi yazıp bir değerlendirme sürecine giriyorsunuz ve bu girdiler nitelik olarak uygunsa çaylakların yazarlıkları hemen onaylanıyor. Eğer MetaSozluk’e üniversite e-posta adresinizle kaydolursanız direk çaylaklık sürecini atlayabiliyorsunuz.

[Tweet “#Metasozluk: okur odaklı ve bilgiye dayalı semantik sözlük @metasozluk #sozluk #bilgi”]
MetaSozluk’te okuyucu olarak yapılan bir girdiyi faydalı bulduysanız girdinin yanında bulunan oylama mekanizmasıyla ilgili girdiyi listelemede yukarıya taşıyabilirsiniz tabi bunun tam tersi olarak beğenmediğiniz ve gereksiz bulduğunuz herhangi bir girdinin de oyunu aşağı çekebiliyorsunuz. Bunun yanında girdileri oyla kısmını kullanarak 5 üzerinden oy verebiliyor ya da içeriği komik,bilgilendirici veya küfürlü içerik olarak işaretleyebiliyorsunuz.

Ekim 2014 yılında hayata geçirilen 3035 kullanıcı ve 1414 yazara sahip MetaSozluk’de şuana kadar yaklaşık 40 bin başlık için 97 binin üzerinde girdi yapılmış.
Web sitesini ziyaret et

Bu Yazıyı Beğendin mi?

Ventureszone'da bulunan yazıları ve makalelerin kitleye daha iyi ulaşabilmesi adına bize bu yazı için geri bildirim verebilir misin?    

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle