Özel Pazar : Girişimlerle Yatırımcıları Buluşturan Platform

Şirketlerin belirli dönemlerde yaşadıkları likit ve sermaye sorunu, yatırımcıların da yatırım alternatifleri bulması günümüzün temel sorunları arasında yer almaktadır. Borsa İstanbul, bu soruna çözüm getirecek bir sistem olan Özel Pazar’ı geliştirdi.

Özel Pazar, şirketlerin sermaye kaynağı bulabilecekleri, yatırımcıların da yeni ve farklı yatırım alternatifleri bulmalarını sağlayan bir pazaryeri. Özel Pazar’da şirketler yatırımcılarla buluşarak sermaye ihtiyaçlarını borçlanmadan giderme fırsatını yakalıyor.

Özel Pazar’da görüşmeler tamamen kapalı devre olarak güvenli şekilde yapılmaktadır. Bilgi paylaşımı etap etap olmakla birlikte süreçlere göre sistemce ve gizlilik anlaşmalarıyla gizliliği sağlanan ortamda bilgi paylaşımı yapılabilmektedir.

Bul Eşleş Anlaş

Özel Pazar’da yatırımcı, girişimci, aracı ve hizmet sağlayıcıları olmak üzere farklı tipte üyelikler yer almakta. Sisteme üyelik ücretli olarak sunuluyor. Üyelik tipine göre 1.000 TL ila 20.000 TL arası yıllık ücretler söz konusu. Detaylı ücretler için tık tık.

Yatırımcı tarafında nitelikli yatırımcılar ve melek yatırımcı sertifikasına sahip yatırımcılar sisteme üye olabiliyor. Girişimci tarafında ise startup segmenti ve bir üst segmentte kobilerin üstündeki tüm şirketler sisteme üye olabiliyor.

Girişimci olarak Özel Pazar’a başvuru adımları şöyle işliyor. Öncelikle email adresiniz ve temel bilgilerinizle sisteme kayıt oluyorsunuz. Sonrasında sisteme giriş yaparak hangi tip üye olduğunuzu seçerek ilerliyorsunuz. Sonraki adımlarda şirket bilgilerinizi, mali bilgilerinizi girerek daha önceden alınan teşvik, ödül ve yatırımları giriyor; ortaklık yapınızı, hangi şartlarda ve hangi kriterdeki yatırımcıdan ne kadarlık bir sermaye ve likit aradığınızı sisteme tanımlıyorsunuz. Yapılan başvuru sistem yöneticileri tarafından incelenerek uygun bulunması sonucunda sisteme dahil oluyorsunuz.

[Tweet ” Özel Pazar: Girişimlerle yatırımcıları buluşturan platform #borsaistanbul #ozelpazar”]

Onaylanan üyeliklerde sistemin algoritması karşılıklı eşleştirme yaparak üyelerin tanımlamalarına göre girişimci-yatırımcı eşleştirmelerini içeren listeler oluşturuyor. Siz de size sunulan bu listeden ilgilendiğiniz kişileri seçiyorsunuz ve direkt iletişime geçmek istediğiniz durumda karşı tarafa “ ilgi bildirimi” gönderiyorsunuz. İletişimin yürütülmesi için karşı tarafın talebi kabul etmesi gerekiyor.

Bu aşamaya kadar taraflar birbirinin sadece temel bilgilerini görüyor. Bir sonraki aşamada ise taraflar birbirleri hakkında daha detaylı bilgiye erişmiş oluyor.

Karşı tarafın bildirim kabulü sonrası sistemce sunulan güvenli sanal görüşme odasında görüşmeye başlıyorsunuz. Bu veri ve görüşme odasında doğrudan iletişimin yanı sıra çeşitli bilgi paylaşımları da söz konusu oluyor. Karşı tarafla yüz yüze görüşmek istediğinizde Borsa İstanbul’da bir araya gelebiliyorsunuz.

Görüşmeler sonucunda karşılıklı olarak bir anlaşmaya varıp, ortaklık ve pay alımına karar verdiğiniz durumda Özel Pazar’a bir anlaşma bildiriminde bulunarak süreci tamamlıyorsunuz.


Websitesini ziyaret et

Bu Yazıyı Beğendin mi?

Ventureszone'da bulunan yazıları ve makalelerin kitleye daha iyi ulaşabilmesi adına bize bu yazı için geri bildirim verebilir misin?    

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle