Testlance: Mobil Uygulamalar Gerçek Kullanıcı Deneyimi Testinde

Mobil uygulamalar için kullanıcı deneyim testleri kimi zaman oldukça zordur. Özellikle yeni başlamış bir startup için bu testleri gerçekleştirebilmek hem maliyet hem de kaynak bulmak açısından gerçekleştirilemez hale gelebiliyor ve bir çok uygulama kullanıcı deneyimini test etmeden yayına geçebiliyor.

Testlance, yeni mobil uygulamalar için kullanıcı deneyim testlerini hızlı ve daha geniş bir kitle ile yapabilmeye olanak sağlıyor. Testlance standart bir test aracı değil ve de hata tespit platformlarından ayrı olarak konumlanmış durumda.

Testlance, mobil uygulama geliştiricileri ve de test uzmanları olmak üzere 2 farklı kitleye hitap ediyor.

Testlance Ekranlar

Testlence’i dilerseniz yeni geliştirdiğiniz mobil uygulamanızın kullanıcı deneyimi testlerinde kullanabilirsiniz dilerseniz de bir test uzmanı olarak sisteme katılarak hem para kazanabilirsiniz hem de yeni uygulamaları ilk siz test edebilirsiniz.
Eğer bir test uzmanı olmak istiyorsanız süreç şu şekilde ilerliyor. Testlance’i akıllı telefonunuzdan indirerek Facebook login ile sisteme kayıt oluyorsunuz. Havuzda bulunan uygulamalardan herhangi birini seçerek telefonunuza yüklüyorsunuz ve belirli bir süre (5-10 dk.) uygulamayı kullanıyorsunuz. Sonrasında Testlance üzerinden uygulamaya dair geliştiricinin belirlediği anketi doldurarak deneyiminizi iletiyorsunuz. Deneyiminiz analiz edildikten sonra puanınız hesabınıza yükleniyor. Testlance’ten ödemeler 50$ ve katları şeklinde talep edilebiliyor. Her 50$, 5000 puana denk geliyor.

Testlance üzerinde yeni uygulamanız için bir kullanıcı deneyimi testi başlatmak istiyorsanız da geliştirdiğiniz uygulamanın hitap ettiği kitleyi, uygulama türünü ve kullanıcılardan beklentilerinizi içeren yeni bir proje oluşturmanız gerekiyor. Test yapan kullanıcıların deneyimlerini ölçmek için kullanım senaryolarınızı belirledikten sonra bu senaryolarla ilişkili kullanıcı geribildirimlerini alan anket sorularını oluşturmalısınız. Anket oluşturma işleminden sonra Testlance ilgili testti son kullanıcıların deneyimlerini paylaşması için uygulama havuzuna gönderiyor ve belirlediğiniz kriterlere göre testlerin tamamlanmasını bekliyorsunuz. Testler tamamlandıktan sonra Testlance size detaylı bir kullanıcı deneyim test sonucu ve analizini paylaşıyor.

[Tweet “#Testlance: Mobil Uygulamalar Gerçek Kullanıcı Deneyimi Testinde #kullanıcıdeneyimi #ux #test”]

Ankara merkezli ve Pilott 1. dönem girişimlerinden olan Testlance, Bilkent CyberPark‘ta hayata geçti ve Startup İstanbul 2014 girişimleri arasında yer aldı. Testlance ODTÜ’nün düzenlediği “Yeni Fikirler Yeni İşler” yarışmasında da finale kalarak bilişim kategorisinde Amerika kampı özel ödülünü kazandı.

Websitesini ziyaret et

Bu Yazıyı Beğendin mi?

Ventureszone'da bulunan yazıları ve makalelerin kitleye daha iyi ulaşabilmesi adına bize bu yazı için geri bildirim verebilir misin?    

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle