Girişim Röportajları – Sinan Zabunoğlu ile iyisahne.com

Hedefine Türkiye’deki en büyük de-organize kitle olarak bilinen sanat ve performans sanatçılarını almış özgün bir pazaryeri olan iyisahne.com’u kurucu ortağı ve CEO’su Sinan Zabunoğlu’dan dinledik. Bu keyifli sohbete siz de ortak olun.

Kısaca Sinan Kimdir?

1987 Nisan’ın 19. günü doğan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden mezun olan, sizinle tanışmamıza vesile olan iyisahne Bilgi Teknolojileri A.Ş.’nin kurucu ortağı ve CEO’sudur.

iyisahne nedir?

Kadim bir endüstrinin iş yapış şeklini ve iş akışını kökten değiştirmek için kurgulanmış; hedefine kültür, sanat ve eğlence ekonomisini almış, kendi içerisinde özgün bir örgütlenme modeliyle inovatif bir yaklaşımla kültür, sanat ve eğlence ekonomisinin dediğimiz gibi iş yapış şeklini baştan yaratmak için geliştirilmiş bir girişim fikridir.

iyisahne’yi toplam kaç kişi ile kurdunuz?

iyisahne özgün bir örgütlenme yapısıyla oluşturuldu. Toplamda yapı itibariyle 4 farklı uzmanlık alanıyla ilintili bir temel üzerine teşkil edildi. İşin teknik ve yazılım konularında 3 hissedarımız, satış operasyon ve pazarlama kısımlarından sorumlu 1 hissedarımız, iş geliştirme, koordinasyon ve strateji konularında 1 hissedarımız ve belki de en önemli kısmı olduğunu düşündüğümüz örgütlendirme konularıyla ilgili 4 hissedarımız mevcut. Toplam 9 ortaklı bir anonim şirketi.

iyisahne fikri nasıl oluştu?

Aslına bakarsanız fikir geceden sabaha oluşmuş bir hadise değil. Biz bir müteşebbis heyet olarak girişimciliğe meyil ettiğimiz noktada önce uluslararası düzeyde çok ilgimizi çektiğini açıkça beyan etmemiz gereken marketplace modeline uzun uzadıya bakma ihtiyacı hissettik. Airbnb ve ebay örneklerini incelerken fark ettik ki burada çok büyük bir açık var. Ebay’in eşya için yaptığını, airbnb’nin mekan için yaptığını biz zaman kavramı çerçevesinde tetiklemeyi hayal ediyor; zaman, eşya ve mekan kadar dört başı mamur bir kavram olmadığı için birim zamanı kiralayan ve bunu bir hizmet şeklinde pazarlayan en büyük de-organize olduğunu bildiğimiz sanat ve performans profesyonellerine odaklı, Türkiye’nin, Türkiye merkezli coğrafyanın ilk marketplace platformunu hayata geçiriyoruz.

iyisahne, sanatçı ve müşteriye ne fayda sağlıyor?

Marketplace platformlarının daha iyi bildiğiniz gibi 2 tane müşterisi var aslına bakarsanız. Sanat ve performans profesyonelleri bizim konumuzda ve son kullanıcılar, etkinlik planlayıcıları, müşteriler ya da hukuki olarak algılamak gerekirse alıcılar. iyisahne.com, sanat ve performans profesyonelleri için devrim niteliğinde bir girişim. Çünkü memleket dahilinde düşünüldüğünde bugüne kadar adresi belli olmayan, yeri belli olmayan devasa ve de-organize yapısı hali hazırda sürdürülebilir noktadan çok uzakta olduğunu düşündüğümüz bir kitleye, yeri belli topraktan bağımsız bir adres kazandırıyor. bu belki de inavatif ve devrimsel nitelikte olmasına temel teşkil eden en önemli değişkenlerin başında geliyor. İşin müşteri tarafında ise yani etkinlik planlayıcıları tarafında ise net bir biçimde beyan edilebilir ki erişilebilirlik problemini tamamiyle ortadan kaldırıyor. Bugüne kadar aracıların, organizasyon şirketlerinin, etkinlik firmalarının hatta belli ölçüde menajerlerin varlığı doğrultusunda birinci, ikinci, üçüncü derece networklerimiz üzerinden ulaşmaya çalıştığımız kitle ile doğrudan temas etme fırsatı yarattığı için alışılagelmiş marketplace avantajlarının yanı sıra erişilebilirlik probleminin üzerine koca bir çizik atıyor.

iyisahne’li olabilmek için bir sanatçı ne yapmalı?

Açıkça söylemek gerekirse iyisahne.com’da iyisahne’li olabilmek için bir sahne profili, bir hesap oluşturmak için sanatçıların yapabileceği çok bir şey yok. Tamamen davetiye usulüyle organize ettiğimiz bir örgütlenme modeli mevcut. Uluslararası örneklerden bildiğimiz bu yaklaşım çerçevesinde bir kominite yaratmak adına hali hazırda iyisahne’li olan sanat ve performans profesyonelleri, sahip olduğu davetiye haklarını güvendikleri, bildikleri, referans olabilecekleri diğer iyisahne’lileri, iyisahne’li yapabilmek için kullanıyorlar ve an itibariyle çok iyi gittiğini söyleyebilirim. Yani iyisahne’ye bir üyelik başvurusu söz konusu değil. iyisahne’ye üye önerme gibi bir durum da söz konusu değil. Kitleyi nitelik ve nicelik acısından, memnuniyet yaratma açısından olabildiğince üst noktada tutabilmek için biz iyisahne.com’da davetiye usulü hizmet sağlayıcıları aramıza katmayı benimsemiş durumdayız.

Sanatçı ve Kullanıcı için ödeme adımları nelerdir?

iyisahne.com çok net bir marketplace örneği. Başarıyla gerçekleşen her işlem neticesinde küçük çaplı bir komisyon alımı üzerinden gelir elde ediyor. Dolayısıyla alışılmışa gelmiş pazaryerlerinin hemen hemen tamamında gördüğümüz havuz sistemi yaklaşımı benimsenmiş vaziyette. Hem kullanıcı için hem son kullanıcı için hem de sanatçı için güvenilir temeller üzerine teşkil edilen bu topluluğu büyütmek adına etkinlik rezervasyonu, sanatçının birim zamanını kendi onayıyla kiralanması noktasında müşterinin ödediği para bizim bile erişim hakkımızın bulunmadığı bir havuz hesapta etkinlik tarihine kadar bekletiliyor. Tıpkı Gittigidiyor mantığında olduğu gibi takip eden 24 saatlik süreçte alınması gereken müşteri onayını takiben gerekli havale yapılıyor. Yani sanatçı açısından bulunmaz bir nimet. Hali hazırda piyasa tahsilat problemi olarak bilinen problemin de ortadan kaldırılmasına olanak sağlıyor.

iyisahne’nin en çok önemsediği alan nedir?

iyisahne aslında topluluk temelli bir hizmet pazaryeri ve odağına kültür, sanat ve eğlence ekonomisini almış. Dolayısıyla sanat ve performans profesyonellerinin hizmet sağlayıcı pozisyonda bulunduğu, insana hitap eden bir girişim aslına bakarsanız. Dolayısıyla insanın merkezinde olduğu hemen hemen tüm hadiselerde olduğu gibi, hizmet sektörü kendi içinde ciddi zorlukları beraberinde getiren sektör. Bunun olmazsa olmazlarından biri de müşteri memnuniyeti. Her ne kadar burada işin içinde sanat olsa da son kullanıcının adı müşteri, etkinlik planlayıcı ya da alıcı olarak değişse de iki taraf arasında köprü olarak konumlandırdığımız iyisahne, bu memnuniyeti sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapmakla mükellef. Bu ne demek? Biz teklif talebi alınmasından, etkinliğin sonuna kadar üzerimize düşen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Hem sanatçının haklarını koruyoruz, hem müşterinin haklarını koruyoruz. Onların ten teması kurması için gerekli altyapıyı oluşturmaya çalışıyoruz. Tahsilatın güvenli bir biçimde gerçekleşmesine aracılık ediyoruz. Potansiyel problemleri engelleyebilmek için öngördüğümüz çerçevede uygulamaya koyduğumuz metodları açık bir şekilde kural ve politikalarımızla ifşa etmeye çalışıyoruz. Sanatçılar iptal politikasını bile airbnb methodunda olduğu gibi kendileri belirleyebiliyorlar. Esnek, orta, katı veya çok katı seçeneklerinden birini seçiyorlar. Dolayısıyla iptal politikası da potansiyel etkinlik planlayıcı rezervasyonu onaylamadan bilgisi dahiline sunulmuş oluyor. Net bir şekilde müşteri memnuniyetinin gözetilmesi ilk olarak edindiğimiz en önemli değişkenlerin başında geliyor.

iyisahne’yi nasıl bir sermaye ile kurdunuz?

Şöyle ki, biz seed-stage diye tabir edilen yatırımı founders, friends, family, and fools ya da Founders denilen kitleden temin ettik. Ben dahil olmak üzere 9 kurucuya sahip iyisahne Bilgi Teknolojileri A.Ş. marketplacelerin zamana ihtiyaç duyduğu istatistiki bir gerçek olarak bilindiği için kuruluşunu takip eden 18 ay hiçbir maddi getiriye, gelire ihtiyaç duymadan ayakta kalabilmesi için örgütlenmiş maliyet bazlı bir due diligence üzerine bina edildi. Bu miktar toplamda 9 hissedarın kendi cebinden risk almak suretiyle ortaya koyduğu toplam bedeli oluşturdu.

iyisahne’nin gelecek hedefi nedir?

Açıkça söylemek gerekirse, biz Türkiye’nin yemeksepeti ve ciceksepeti gibi bilinen marketplace örneklerine bir başarı hikayesini daha kazandırmak istiyoruz. Milyar dolarlık de-organize bir pazarda faaliyet gösterdiğimiz için açıkça beyan etmek gerekir ki umudumuz hem maddi hem manevi tarafta olması gerekenin belki de çok üzerinde. Biz Türkiye’de sanat deyince performans deyince akla gelen ilk kurum olmayı planlıyoruz. Memleket tarihinde ilk defa bir kominite şeklinde organize etmeye çalıştığımız sanat ve performans profesyonellerini, müzisyenlerden fotoğrafçılara, sokak sanatçılarından performans sanatçılarına, kukla tiyatrolarından palyaçolara kadar uzanan 80’e yakın kategoriyi bünyesinde barındıran bu devasa spektrum içerisinde marka bilinirliğimize, yemeksepeti’nin restoranlar için yaptığını Türkiye’nin sanat ve performans profesyonelleri için gerçekleştirmek suretiyle akıllara kazınmak istiyoruz diyebilirim.

Bu Yazıyı Beğendin mi?

Ventureszone'da bulunan yazıları ve makalelerin kitleye daha iyi ulaşabilmesi adına bize bu yazı için geri bildirim verebilir misin?    

Yorumlar

 • Avatar
  nübüt
  7 Mayıs, 2015 -de 13:34

  Çok güzel düşünce öncelikle tebriklerimi iletiyorum. Muhalefet edemeden duramayacağım; Ah bir de Türkçe konuşsa…

 • Avatar
  Emrah
  8 Mayıs, 2015 -de 10:26

  Fikri açıkcası beğendim. Operasyonu biraz zahmetli bir iş gibi geldi. Başarılar.

Yorum ekle